Jak wygląda odbiór poszczególnych etapów domu?

Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera, to bardzo często będzie musiał trochę poczekać, szczególnie w przypadku niezrealizowanej inwestycji. Budowa składa się z wielu etapów. Najpierw jest stan surowy, potem stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty. W dalszej części następują prace wykończeniowe. Na koniec czeka odbiór ukończonych etapów budowy. Inwestor powinien wszystko dokładnie sprawdzić, aby uniknąć niedoróbek i rozmaitych usterek. Znaczenie ma przykładowo, czy została spełniona norma przy odbiorze posadzek. Zweryfikować należy równość ścian i tynków, prawidłowe zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej.

Czas na odbiór mieszkania od dewelopera

Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac związanych z budową nieruchomości możliwe staje się przystąpienie do jej odebrania. Z pomocą przychodzi inspektorat nadzoru inwestorskiego, czyli osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Ma on wiedzę i doświadczenie, czego brakuje zwykle inwestorom. Zadaniem inspektora będzie sprawdzenia tego, czy wszystkie prace zostały przeprowadzone prawidłowo i odebranie ich. Zweryfikuje także wykonane instalacje. Realizacja zostanie porównana z zapisami widniejącymi w projekcie.

Trzeba pamiętać o tym, że już w stanie surowym niezwykle ważne staje się przypilnowanie ekipy budowlanej, bo ewentualne błędy będą potem trudne do zlikwidowania. Bardzo ważną kwestią staje się również nadzorowanie tego, czy w dzienniku budowy pojawiają się wszystkie niezbędne informacje. Za ich umieszczanie odpowiada kierownik budowy. Jest to dokument, na podstawie którego następuje późniejsze rozliczenie z wykonawcą. Warto od razu zaznaczyć, że zakończenie prac budowlanych nie oznacza automatycznego zakończenia budowy, to samo dotyczy prac wykończeniowych. Do załatwienia jest jeszcze szereg formalności.

Co warto wiedzieć na temat odbioru mieszkania?

Po wybudowaniu obiektu następuje zakończenie budowy. Konieczne staje się złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Wystarczające będzie także oddanie wniosku o pozwolenie na użytkowanie w przypadku osób skłonnych do zamieszkania w niedokończonym mieszkaniu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie dostępnej pod linkiem https://pewnylokal.pl/porady/odbior-mieszkania-a-pozwolenie-na-uzytkowanie. Kolejną kwestią staje się złożenie wniosku o nadanie numeru porządkowego i zameldowanie się. Odbiór mieszkania można oczywiście załatwić we własnym zakresie, ale jeśli komuś zależy na tym, aby nie pominąć żadnych usterek, które mogą być kosztowne do wyeliminowania, to warto skorzystać z usług fachowca w postaci inżyniera.Podobne tematy