Czy elektryczne suszarki do ubrań pobierają dużo energii?

W dzisiejszych czasach nasza technologia jest w stanie pomóc nam rozwiązać wiele problemów. Dobrym przykładem mogą być tutaj elektryczne suszarki na pranie, dzięki którym będziemy mogli już na zawsze pożegnać się z kłopotliwymi sznurkami i koniecznością rozwieszania mokrej odzieży po całym mieszkaniu. Wiele osób może się jednak zastanawiać, czy warto z nich skorzystać, biorąc pod uwagę ich pobór prądu. Ile energii zużywa przeciętna suszarka do ubrań?  

Suszarka do ubrań – czy warto ją mieć? 

Suszarka do ubrań to z całą pewnością cenny wynalazek i jego użycie może znacznie ułatwić nam codzienne czynności. Sprzątanie, pranie, prasowanie – w naszym domu zawsze znajdzie się jakieś zajęcie, więc z całą pewnością warto redukować ich liczbę, żeby wykonywanie obowiązków domowych nas nadmiernie nie wykończyło. Jak suszarka na pranie sprawdza się w tej roli? 

Bardzo dobrze, gdyż jej użycie może naprawdę sporo zmienić w każdym mieszkaniu. Przede wszystkim – najbardziej kłopotliwą kwestią przy konieczności wysuszenia mokrego prania jest jego rozwieszanie. Nie jest to absolutnie przyjemna czynność – musimy znaleźć odpowiednią ilość miejsca i ręcznie porozwieszać tam każdy element naszego mokrego i ciężkiego prania. Najbardziej problematyczne może to być dla tych osób, które nie dysponują w swoim domu dużą ilością miejsca czy ogrodem. Właściciele niewielkich mieszkań mają sporo kłopotów z rozwieszeniem swojego prania, gdyż po prostu mogą nie mieć wystarczającej ilości przestrzeni. 

Kiedy już rozwiesimy nasze pranie, kłopoty może sprawiać nam sama jego obecność. Będziemy musieli wymijać suszarkę stojącą lub schylać się pod sznurkami za każdym razem, gdy będziemy chodzić po naszym mieszkaniu. To z całą pewnością coś, czego każdy chciałby uniknąć. 

Elektryczna suszarka do ubrań jest w stanie zdjąć z naszych barków te problemy. Jest ona podobnej wielkości co pralka, jeśli natomiast nie znajdziemy nawet tyle miejsca, możemy się zdecydować na samą pralkę z dodatkowo wbudowaną suszarką. Pomoże nam ona nie tylko oszczędzić miejsce, ale także zadba w odpowiedni sposób o miękkość oraz ogólny stan naszych ubrań. Dzięki temu będziemy mieli stuprocentową pewność, że zawsze będą one należycie suche po każdym praniu. 

Suszarki do ubrań niestety mają jedną wadę w porównaniu do sznurków na pranie – potrzebują prądu. Jak wygląda kwestia zużycia energii w różnych suszarkach na pranie i czy jest ona rzeczywiście na tyle duża, żebyśmy musieli się tym przejmować? 

Typy suszarek do ubrań a zużycie prądu 

Na rynku znajdziemy kilka typów suszarek do ubrań i ich rodzaj jest jednym z czynników, które warunkują ilość energii elektrycznej pobieranej przez urządzenie. Najczęściej spotykanym rodzajem suszarek na pranie są suszarki wywiewowe, których działanie opiera się na wypuszczaniu pary do systemu wentylacji po całym procesie suszenia. 

W sklepach możemy znaleźć także suszarki kondensacyjne. W ich przypadku połączenie z układem wentylacyjnym jest zbędne, gdyż cała para zebrana w sprzęcie zmienia swój stan skupienia i możemy ją wylać po każdym skończonym suszeniu. 

Suszarki do ubrań z pompą ciepła 

Możemy także wyposażyć swój dom w suszarkę do ubrań o typie kondensacyjnym, wyposażoną dodatkowo w pompę ciepła. To najbardziej ekologiczne i tym samym najmniej energochłonne rozwiązanie. Dlaczego? Kluczem jest tutaj użycie pompy ciepła, która jest urządzeniem działającym podobnie do odwróconej lodówki. Pompa ciepła będzie w stanie oddać chłodne powietrze w zamian za ciepłe, pozyskując powietrze do wysuszenia załadunku w niezwykle prosty i przyjazny dla środowiska sposób. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie jest na tyle skuteczne, że używa się go także jako sposób na ogrzewanie budynków. 

Oczywiście suszarka do ubrań z pompą ciepła także będzie pobierała prąd, jednak jego zużycie będzie tutaj znacznie mniejsze. O ile? Trudno mówić o tym jednoznacznie, gdyż na rynku możemy znaleźć bardzo wiele modeli różnych suszarek, których dokładne parametry różnią się między sobą, ale statystycznie możemy powiedzieć, że pompa ciepła może zmniejszyć zużycie prądu w danej suszarce aż o połowę. 

Ile prądu pobiera suszarka do ubrań? 

Ile prądu może pobrać suszarka na pranie podczas jednej sesji? Tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, wpływ na to ma bardzo dużo różnych czynników i trudno udzielić tutaj jednoznacznych informacji. Przeciętnie jednak suszarka może nas kosztować nieco ponad złotówkę za jedno użycie. 

Czy to dużo, czy nie? To też zależy od przypadku, jednak nie jest to na tyle wygórowana cena, byśmy mieli dla jej oszczędności rezygnować z wygody i komfortu, jaki może zapewnić nam brak sznurków i prania porozwieszanego po całym domu. Jeśli ktoś ceni sobie dodatkową oszczędność, może postawić na urządzenie z pompą ciepła, takie jak suszarka Electrolux DelicateCare 800 EW8H458BP. Zastosowanie tam pompy ciepła wpływa nie tylko na niewielki pobór mocy przez to urządzenie, ale także na odpowiedni stan naszej odzieży, gdyż nad jej suszeniem czuwa masa różnych systemów ustalających odpowiednie parametry dla każdej z tkanin. Podobne tematy